Vakuoterapie pro zdravější život
Tak, a máme tu opět jeden z těch bobků, o kterých se hodně mluví, ale málokdo ví, co to vlastě je. Ano, dneska to bude o vakuoterapii. V poslední době se stává hodně populárním tématem v diskusích o alternativních metodách léčby a já si říkám, že by nebylo od věci podělit se o své zkušenosti a samozřejmě i trochu více informací. Určitě si říkáte, že jste už slyšeli o všem možném od jógy po akupunkturu, ale vakuoterapie? To zní jako úplná novinka, že? No, nemusíte se bát, klidně si při tom pořiďte kávu, dejte do toho jeden, nebo dva cukry, jak máte rádi, a pojďme se do toho ponořit. Možná zjistíte, že i vy chcete vyzkoušet, jaké to je, když se stane vákuum vašim novým kamarádem na cestě za zdravím.
Co to vůbec je vakuoterapie
Někteří z vás možná slyší o vakuoterapii poprvé, takže začněme pěkně od podlahy. Vakuoterapie, někdy také nazývaná cupping terapie, je forma alternativní medicíny, jejíž kořeny najdeme hluboko v historii. Tato procedura se sice může jevit jako něco, co by vzniklo ve hvězdárně, ale nebojte, kosmonauti s tím nemají nic společného. Při této terapii se používají skleněné, silikonové nebo plastové poháry, které se připevní na tělo, a poté se v nich vytvoří podtlak. Tím se doslova nasaje kousek těla dovnitř. Abych vám to přiblížila, představte si, že jste kus buchty a vakuoterapie je babička, která vás láskyplně šťouchne do tváře a řekne „Ty moje dobrůtka“. Něco takového, jen s méně bucht a babiček.
Historie vakuoterapie
Zkoumání historie je jako šťourání se v rodinném albě, akorát hledáte terapeutické metody místo fotek prababičky v mládí. Vakuoterapie je stará jako Methuselah. Egypťané, Řekové, Číňané, dokonce se o tom zpívá i ve starověkých babylonských hymnech – dobrá, možná to já jsem teď trochu zpívala, ale to proto, že je to fakt fascinující. Tahle metoda má záznamy, které sahají až do 1 500 př. n. l. Prehistoričtí lovci mamutů ji možná neznali, ale mnoho kultur po celém světě jo. Dávní léčitelé používali rohy zvířat nebo bambusové poháry k odsávání nepříjemných šťáv z těla – zase ta buchta, co? Odsávání špatného a nechávání dobrého, to si představ raději. A i když to může znít trochu jako hororový příběh, věřte mi, metoda má své opodstatnění.
Proč lidé používají vakuoterapii
Lidé se uchylují k vakuoterapii z mnoha důvodů; někteří chtějí vyléčit zadní vrátka, jiní se snaží dostat ten jejich „vnitřní já“ zpátky do toho správného vrátky. Jde o to, že se vakuoterapie pomáhá s řadou potíží přes bolest svalů, přes napětí po stres a až po pomoc při zažívacích problémech. Má to široký rozsah uplatnění. Možná si k ní lidi nejdou tak často jako pro chleba do obchodu, ale pokud hledají něco, co by jim mohlo pomoct a zároveň nepotřebují jít rovnou pod skalpel, vakuoterapie může být fajn volba. Prostě jako když si před sladkým dáte ještě polévku, aby to bylo trochu vyváženější.
Jak probíhá vakuoterapie
Není to magie ani věda – no dobře, trochu z toho, a trochu z toho. Jak se to tedy dělá? Terapeut si vezme pohár, přiloží ho na vaši kůži a pak začne čarovat s podtlakem. Někdy to dělají za pomoci malého plamínku, který zahřeje vzduch uvnitř poháru, a když se vzduch ochladí, vytvoří se podtlak. Jiné metody používají pumpičku, aby vzduch vyčerpaly mechanicky. A pak uvidíte, jak se vaše kůže začne počítat s pohárem. To je ten moment, kdy si možná řeknete: „Tak teď jsem v tom, a doufám, že to bude stát za to.“ Nu, a zůstanou vám kulaté známky, jaké by vás po večírku mohly děsit, ale na rozdíl od jiných večírkových suvenýrů, tyhle by měly být pro dobro vašeho těla.
Moje zkušenost s vakuoterapií
Tak a teď k mé milé historky. Bylo jednou na podzim, když se listí barvilo do všech odstínů ohně a já jsem právě prožívala období, kdy mi každá kost v těle chtěla vyprávět svůj životní příběh. Bolestech zad! Tomáš mě tedy přemluvil, abych zkusila něco nového, trochu netradičního – a tak jsem se objednala na vakuoterapii. Vybavím si ten pocit, když mi terapeut přiložil první pohár na záda. Bylo to jako by mi na záda přistál malý neidentifikovaný létající objekt, jen místo toho, abych slyšela hlasy mimozemšťanů, slyšela jsem jen povzbudivá slova terapeuta. A víte, co? Po několika sezeních se mi skutečně ulevilo. No, barvy pohárků na zádech byly hodné Instagramu, ale hlavně, že ta dřina stála za to. Když přišel Tomáš večer domů, podíval se na mé záda a povídá: "Vypadá to, že tě napadla chobotnice". No jo, romantika našeho domova. Ale on pochopil, že i útěk do náruče chobotnice může být někdy to nejkrásnější, co můžeme pro své tělo udělat.
Tipy, jak se připravit na vakuoterapii
A nakonec, když už víte, co to vakuoterapie je, jaká má historie a proč byste ji měli alespoň jednou v životě zkusit, podělím se s vámi o několik tipů, jak se na ni připravit. Je to jako s večírkem u přátel – nechcete jít někam, kde nevíte, co vám naservírují na talíř, že? Nejdřív si ověřte, že máte k dispozici dobrého terapeuta. Rozhodně někoho, kdo se věcí rozumí a nedělá to poprvé. Vezměte si s sebou volný oděv, protože nikdo nemá rád, když se potom nevejde do svého oblíbeného trička. A pak pitný režim, díky polibkům vakuoterapie budete potřebovat doplnit tekutiny. A co by to bylo za přípravu bez trochy relaxace? Před sezením se zkuste trochu uklidnit, naposlouchat třeba své oblíbené skladby nebo si přečíst pár stránek, aby jste vstoupili do terapie pokojně. A pokud máte šanci pohladit kocoura Oliver nebo popovídat si s papouškem Koki, berte to jako bonusové uvolnění!
Tak jak, vypadá to, že vakuoterapie by mohla být ta pravá pro vás? Také si myslím. A pokud máte nějaké vlastní zkušenosti, budu ráda, když se o ně podělíte. Přece jenom je život příliš krátký na to, aby člověk nevyzkoušel nové věci a pak neměl o čem vyprávět. A jestli si myslíte, že může být vakuoterapie hoden vašeho repertoáru dobrých rozhodnutí, neváhejte a skočte do toho! A pamatujte, že i když vám z toho zůstanou známky na těle, ty jsou vlastně jako poctivé medaile za statečnost. Tak směle do toho a zdravíčko přeje Michaela.
Napsat komentář