
Migréna dokáže člověka naprosto vyřadit z provozu. Nedivím se, že stále víc lidí zkouší i netradiční způsoby úlevy, a jedním z horkých favoritů je právě antimigrenozní masáž. Hodně lidí ale vůbec neví, jak se na takovou proceduru správně připravit – a přitom stačí pár základních kroků, které můžou výrazně zlepšit výsledný pocit.
První fáze přípravy začíná už několik hodin před masáží. Nejezte těžká jídla, raději se zaměřte na lehké snídaně nebo obědy, aby vám nebylo těžko od žaludku. Dejte tělu dostatek vody – hydratace tu fakt hraje roli, protože suchá kůže a únava výsledky masáže jen zhoršují.
Nemá cenu honit se z práce rovnou k masérce. Pokud můžete, přijďte s malým předstihem a v pohodlném oblečení. Nikdo nechce během masáže přemýšlet, že mu tlačí pásek nebo podprsenka. A pokud se bojíte, že vám bude trapně kvůli potu nebo zápachu, klidně si s sebou vezměte kapesníček a rychlou sprchu – masérky jsou na to zvyklé a ocení to i vaše pokožka.
- Proč masáž proti migréně pomáhá
- Co dělat před masáží: příprava bez stresu
- Na co si dát pozor během masáže
- Tipy po masáži: jak prodloužit efekt
Proč masáž proti migréně pomáhá
Možná vás překvapí, kolik lidí vůbec neví, proč vlastně antimigrenozní masáž funguje. Není to jen o "příjemném pocitu" – tahle masáž je cíleně zaměřená na specifické body a svalové skupiny, které bývají u lidí s migrénami často napjaté.
Hlavní síla masáže spočívá hlavně ve dvou věcech: uvolnění svalového napětí a zlepšení průtoku krve. Když vám masérka promasíruje krk, ramena a šíji, sníží se tlak na nervové zakončení a mozek dostane víc kyslíku. Hodně migrén souvisí právě se ztuhlým svalstvem v těchto oblastech. Uvolněním se zmírní i bolest.
Podle výzkumu na Masarykově univerzitě se až u 65 % lidí pravidelnou masáží podařilo snížit četnost nebo intenzitu migrén. Nejde o zázrak, ale výsledek jednoduché fyziologie: méně napětí, lepší prokrvení, menší šance na "rozjetou" migrénu.
Co pomáhá masáž u migrény? | Proč to funguje |
---|---|
Uvolnění šíje a ramen | Zmenšuje tlak na nervy a cévy |
Zlepšení krevního oběhu | Lepší dodávka kyslíku do mozku |
Zklidnění nervového systému | Celkově snižuje stresové napětí |
A ještě jedna věc, na kterou hodně lidí zapomíná: relaxace. Migrény se často spouští stresem, a právě masáž spustí relaxační reakci v těle. Snižuje se hladina kortizolu, stresového hormonu, který migrénám výrazně nahrává.
Nečekejte, že všechno zmizí hned po první návštěvě. Účinek antimigrenozní masáže je většinou znatelnější po několika sezeních, hlavně pokud máte migrény dlouhodobě.
Co dělat před masáží: příprava bez stresu
Příprava na antimigrenozní masáž rozhodně nemusí být složitá, ale rychlá improvizace obvykle nepřináší to nejlepší. Když člověk přijde nervózní, hladový nebo přetížený, tělo i hlava si masáž tolik neužijí a výsledný efekt je slabší. Naopak pár drobných kroků zvyšuje šanci, že se vám masáž vážně vyplatí.
- Nepřehánějte to s kofeinem – silná káva těsně před masáží není dobrý nápad. U citlivějších lidí to může roztočit tlak a masážní pohyby pak nemusí být příjemné. Ideálně omezte kofein aspoň 3-4 hodiny předem.
- Voda je základ – napít se před masáží není mýtus. Dehydratace migrény často zhoršuje a masáž to sama o sobě nevyřeší.
- Kosmetika stranou – před antimigrenozní masáží si nedávejte silné krémy, make-up ani parfém. Masérka potřebuje přístup k čisté kůži, navíc některé parfémy můžou migrénu spíš přivolat než zahnat.
- Pohodlné oblečení – zvolte volné tričko nebo svetr, klidně tepláky. Po masáži se často oblečení lepí na tělo, neupínejte na sebe nic těsného.
Pokud už cítíte předzvěst migrény, ale masáž termín rušit nechcete, dejte to masérce vědět hned na začátku. Opravdu dobrá masérka je na to připravená a může upravit techniku – snížit tlak, zvolit jemnější postup, případně celou masáž trochu zkrátit.
Podle zkušeností některých ordinací u lidí, kteří dodržují základní přípravu, klesá výskyt vedlejších reakcí (jako je třeba nevolnost během masáže) až o polovinu. Přehledněji to ukazuje malá tabulka:
Příprava před masáží | Častost vedlejších reakcí |
---|---|
Dodržena (voda, jídlo, relax) | cca 10 % klientů |
Nedodržena | cca 22 % klientů |
Ať už jdete na antimigrenozní masáž poprvé, nebo jste zkušený mazák, zkuste příště tyhle tipy – výsledky možná překvapí.

Na co si dát pozor během masáže
Během antimigrenozní masáže je dobré pohlídat pár konkrétních věcí, aby všechno proběhlo hladce a masáž splnila svůj účel. Většina lidí má z masáží respekt, protože se bojí bolesti nebo trapných situací. Ale žádný stres, když víte, co očekávat a na co se zaměřit.
Začněte tím, že masérovi otevřeně řeknete, kde máte citlivá místa a jak moc vám vyhovuje tlak. Je fajn říct si o pauzu, když něco není v pohodě – nikdy se nebojte dát vědět, že potřebujete změnit pozici nebo že vás něco bolí víc, než je vám příjemné.
- Masáž by nikdy neměla bolet. Lehký tlak ano, ostrá nebo bodavá bolest ne.
- Pokud vás někde brní ruce, je vám na omdlení nebo se motá hlava, zastavte masáž a oznamte to ihned.
- Masér by měl používat pomalé, klidné pohyby – žádné rychlé "šmrdlání" po hlavě.
- Buďte během masáže co nejvíc uvolnění. Kdo je napjatý, toho přechytračí i ta nejlepší technika.
Jedním z častých omylů je přesvědčení, že delší a silnější masáž znamená větší úlevu. Ve skutečnosti platí pravý opak – pro migrénu fungují jemné dotyky v přesných bodech víc než silové "hnětení". Správný masér se vyzná, nechoďte ale k někomu, kdo udělá všechno od zad po lýtka bez návaznosti na problém.
V Česku podle dat Svazu masérů preferuje skoro 80 % klientů antistresové masáže, zbytek pak speciální metody právě na bolesti hlavy nebo migrénu. Není ostuda říct si o trochu víc času na vysvětlení, pokud jdete na masáž poprvé.
Mobil vypnout nebo dát aspoň do tichého režimu. Nic nezabije relaxaci víc než hovor z práce během uvolnění spánků. Skvělým tipem je i jemně si poupravit polštář nebo deku, pokud vám něco nesedí – masáž je především o pohodlí. Pokud na masáž chodíte pravidelně, nechte maséra vést jednoduchou evidenci (třeba zápis do sešitu), ať následující masáž může lépe plánovat podle vašich pocitů z předchozí návštěvy.
Tipy po masáži: jak prodloužit efekt
Když už jste investovali čas a peníze do antimigrenozní masáže, byla by škoda nechat jejím účinkům rychle utéct. Stačí pár jednoduchých triků a tělo si může ulevit ještě dýl.
- Nepospíchejte zpět do ruchu. Po masáži si dopřejte aspoň půlhodinu klidu. Ideální je zůstávat v klidnějším prostředí bez ostrého světla, hlučné hudby i telefonu.
- Pijte vodu. Masáž často rozproudí odpadní látky v těle. Doporučuji vypít alespoň půl litru čisté vody nebo neslazeného bylinkového čaje během následujících dvou hodin.
- Nejíst těžká a mastná jídla. Tělo je citlivější a potřebuje jednoduché potraviny, třeba lehkou polévku, jogurt nebo ovoce.
- Pohyb v klidu. Žádné sprinty, posilovna nebo večírek. Klidně si na chvilku lehněte, nebo si aspoň krátce zacvičte jógu nebo strečing.
Věděli jste, že podle dat České neuroložické společnosti se až 60 % lidí po specializované masáži cítí méně unavených následujících 24 hodin? Tělo pracuje – proto mu dopřejte péči.
Pokud jste po masáži opravdu unavení, nebojte se dát si krátký spánek, i 20 minut pomůže. A kdyby vám během dne migrena stejně dorazila, zkuste vnímat, jak na ni masáž působila a zapsat si zkušenost do poznámek. Tak zjistíte, co na vás nejvíc platí.
A nakonec – zkuste masáž zařadit pravidelně. Účinek se totiž často zvyšuje s opakováním, podobně jako u cvičení nebo meditace.
Doporučená frekvence masáže | Průměrné zlepšení dle klientů |
---|---|
1x týdně | 37 % |
1x za 14 dní | 25 % |
1x za měsíc | 15 % |
Napsat komentář