Proč nespat na břiše a jak poloha ve spánku ovlivňuje zdraví?

Představ si to: večer padáš do postele úplně vyčerpaný, natáhneš se na břicho a s úlevou zavřeš oči. Ale tušíš, co tím dáváš svému tělu za úkol? Možná jsi slyšela, že spánek na břiše není ta nejlepší volba, jenže slyšet něco a opravdu rozumět proč, to je něco docela jiného. Tvé tělo řeší každou noc víc výzev, než si ráno uvědomíš. Jde o bolest zad, ztuhlý krk, špatné trávení, potíže s dechem a hlavně – kvalitu spánku, která rozhoduje o tom, jak si další den budeš připadat svěží. Tak pojďme tenhle mýtus o “pohodlné břišní poloze” rozplést do detailů. Třeba objevíš důvod, proč si dneska večer lehneš jinak – a tvoje tělo ti za to poděkuje.

Jak spánek na břiše ovlivňuje páteř a záda

Když usneš na břiše, tvá páteř se dostává do zvláštního napětí. Jednoduše proto, že páteř je přirozeně esovitá a potřebuje oporu, kterou při tomhle položení nedostává. Lidi mají tendenci si po ležení na břiše stěžovat na bolavá záda, a není divu. Ve chvíli, kdy ležíš tímhle způsobem, dochází k nadměrnému prohnutí v bederní oblasti. To znamená tlak na ploténky a nervy, což fakt není vtip. Výzkum z ortopedické kliniky v Brně to popisuje jasně: u většiny lidí, kteří dlouhodobě spí na břiše, se potíže s bederní páteří objevují výrazně častěji než u těch, kdo dávají přednost spaní na zádech nebo na boku. Nepříjemné je i to, že při spaní na břiše se celé tělo musí nějak přizpůsobit, což často končí tím, že jedna noha putuje nahoru, trup je zkroucený a ráno máš svaly stažené jak struny. Chodíš pak celý den trochu jako robot a vůbec netušíš, že stačilo jen změnit polohu ve spánku a vše mohlo být jinak.

V posteli si často ani neuvědomíš, jak moc musíš otáčet hlavu do strany, abys mohla dýchat, což je pro krční páteř pořádný oříšek. Dlouhodobé spaní s hlavou natočenou do strany může vést až k migrénám nebo dokonce chronickým bolestem krku. Fyzioterapeuti v Olomouci s tímhle problémem potkávají hlavně ženy, které mají kvůli deskové práci přes den už tak bolavá záda. Spaní na břiše jejich potíže akorát zhoršuje. Vážně se tak vyplatí dát tělu šanci odpočívat ve výhodnější poloze, i kdyby to zpočátku bylo trochu nezvyk.

Jak může břišní poloha ovlivnit dýchání a trávení

Nikdy tě nenapadlo, že i dýchání má se spánkovou polohou co dělat? Jen si to představ: když si lehneš na břicho, tlačíš celou svou vahou na hrudník i bránici. Při výdechu nejdeš tak hluboko a dostáváš do plic o něco méně kyslíku než jindy. Dlouhodobě to může znamenat, že tělo má přes noc málo kyslíku na regeneraci. Podle článku z Fakultní nemocnice v Hradci Králové mají lidé spící převážně na břiše častější poruchy spánku, včetně mikroprobuzení, která ráno vůbec nevnímáš, ale celou noc tě tahají na hranici vědomí. Nemluvě o chrápání nebo dokonce nočním zadržení dechu, což je stav, který může být opravdu nebezpečný.

Pokud je u tebe navíc večeře pořádná hostina, dvojitou nevýhodou je, že na břiše celý obsah žaludku tlačíš zpět nahoru k jícnu. Žaludeční šťávy pak mají snadnou cestu zpátky, což umí způsobit pálení žáhy nebo reflux. Právě u lidí, kteří si rádi po vydatné večeři „ustelou na bříšku“, jsou podle gastroenterologů z Prahy tyhle potíže třikrát častější než u těch, kdo dávají přednost spaní na boku. Dlouhodobý reflux navíc umí poškodit i zuby a ovlivnit kvalitu spánku kvůli častějšímu buzení. Takže pokud tě bolí ráno krk, hlava nebo máš podrážděný žaludek, stojí za to zkusit změnu spánkové polohy.

Proč spánek na břiše zhoršuje stav pleti a obličeje

Proč spánek na břiše zhoršuje stav pleti a obličeje

Jak často ráno mrkneš do zrcadla a uvidíš na tváři otisky polštáře, nateklé oči nebo zarudnutí? Možná tě překvapí, že právě poloha na břiše tvé pleti fakt nesvědčí. Celonoční přitlačení jedné tváře do polštáře omezuje průtok krve a lymfy v té oblasti, což přináší otoky i akné. Dermatologové v Brně popisují, že u žen, které pravidelně spí na břiše, se objevují také hlubší vrásky na jedné straně obličeje a urputné podkožní pupínky právě v místech, kde je kontakt s povlakem největší.

To není všechno. Když si každý večer položíš obličej do stejného povlaku, vdechuješ bakterie a roztoče, kteří se v polštáři ukrývají. Skvělá zpráva pro každého alergika, že? Mezi časté stížnosti patří ucpaný nos, zatuhlé čelisti nebo suchá pokožka kolem nosu a pusy, což může vést až k dermatitidě. Zajímavé je, že průzkum mezi studentkami kosmetického kurzu v Olomouci ukázal, že až polovina z nich změnila polohu spaní, když zjistila, jak moc to ovlivňuje jejich pleť. Malý trik navíc – když už musíš spát na břiše, vyměňuj povlak častěji a zkus polštář z hedvábí. Ale jedna změna v poloze udělá pro obličej tisíckrát víc než všechna séra světa.

Alternativy ke spánku na břiše – jak na změnu?

Přestat spát na břiše není otázkou jednoho dne. Pokud jsi zvyklá celé dětství večer usínat hlavou dolů, změna může být nekomfortní, ale ruku na srdce, tvé tělo si fakt odpočine. Nejlepší poloha pro páteř je na zádech, kdy máš ruce podél těla a nohy lehce od sebe. Jenže ne všichni na zádech okamžitě usnou – někomu vadí, jak se jim tělo "otevírá" nebo začnou chrápat. Výborná alternativa je spánek na boku, nejlépe na levém. Na levém boku se totiž žaludeční kyselina drží ve spodní části břicha a méně tlačí k jícnu. Přijdeš i o zarudlé tváře a někdy dokonce o kruhy pod očima.

Máš problém položit se na bok nebo záda? Zkus triky osvědčené v nemocnicích i doma – vezmi si mezi kolena polštář, abys odlehčila páteři a netlačila na kyčle. Nebo si pořiď malý polštářek, který umístíš před břicho, což tě ve spánku odradí od úplného překulení zpátky na břicho. Do spaní na boku je nejlepší zainvestovat do ortopedického polštáře, který podpírá krční páteř ve správném úhlu. Problém s usínáním lze řešit klidně i večerní relaxací či krátkým protažením. Pokud tedy nechceš ráno vstávat jako po sedmi letech v kovárně, dej své páteři šanci.

Tipy pro lepší kvalitu spánku – co opravdu funguje?

Tipy pro lepší kvalitu spánku – co opravdu funguje?

Že je spánek základ? To už jsme slyšeli stokrát, ale málokdo ví, co to v praxi znamená. Největší změnu ve kvalitě spánku uděláš, když začneš řešit nejen polohu těla, ale celý svůj večerní rituál. Pokud usínáš na břiše, dej šanci změně polohy postupně – není ostuda se několikrát v noci vrátit na břicho, důležité je nevzdat to hned první týden. Zkuste také před spaním vypnout televizi a ztlumit světla. Tělo rychleji pochopí, že je čas na odpočinek, a nebude tě tolik nutit k „ochranářským“ polohám, jako je schování se do peřin na břiše.

Studie Evropské společnosti spánkové medicíny potvrzuje, že lidé, kteří si osvojí stabilní noční rutinu a položí si večer otázku, zda jsou v pohodlné a zdravé spací poloze, mají v průměru o tři dny za měsíc méně bolestí zad a výrazně lepší náladu. Pár drobností navíc: do postele nepatří kafíčko, ani těžké jídlo, ideální teplota je kolem 18-20°C a vzduch v ložnici by měl být čerstvý. Když zkombinuješ správnou polohu, klid a jednoduché večerní rituály, za pár týdnů začneš vstávat jako někdo úplně nový. Tak co, dáš svému tělu šanci na pořádný restart?

Napsat komentář