Výhody aromaterapeutické masáže pro vaše tělo a mysl

Co je to aromaterapeutická masáž

Aromaterapeutická masáž je jakási alchymie těla a mysli. Není to jen jedno či dvě slova slovníku. Je to léčitelský proces, který spojuje léčivé účinky éterických olejů a manipulaci s tělem skrze masáž. Je to rituál, který transformuje, harmonizuje a posiluje naši i fyzickou, tak psychickou pohodu. Představte si to tak, že máte před sebou lahvičku s tisíciletými tajemstvími přírody a ruce zkušeného maséra, který dokáže skrze dotek léčit.

Můj syn Filip si jednou hrál s Míšou, naší kočkou. Asi vás to překvapí, ale kočky jsou skvělé terapeutky, které dokáží vhodným způsobem masírovat. S Filipem jsme se tedy ponaučili od Míši a napadlo mě, že ty principy jsou v jistém smyslu podobné prvkům aromaterapeutické masáže.

Hlavní složky aromaterapeutické masáže

Hlavní složkou aromaterapeutické masáže jsou éterické oleje. Tyto oleje jsou extrahovány z různých částí rostlin - květin, listů, kůry, semen, korun. Každý z nich má specifickou vůni a léčivé vlastnosti. Není to jen příjemná vůně, ale také způsob, jak podpořit léčení a podpořit psychickou pohodu. Oleje mohou stimulovat imunitní systém, působí protizánětlivě, uklidňují nebo povzbuzují. Je to úžasný svět, který bychom měli objevit.

Stranou nemůže zůstat ani masáž samo o sobě. Je to proces, kterým masér pomocí tlačení, hnětení a tření ulevuje od bolestí, tělesného napětí a stresu. Už samotný dotek má obrovskou sílu, a když k němu přidáme ještě působení éterických olejů, magie se stane.

Proč bych si měl dopřát aromaterapeutickou masáž

Myslím, že žijeme ve světě, který je plný stresu, napětí a neustálých výzev. Mnohdy máme pocit, že se nemůžeme uvolnit, načerpat novou energii a zapomenout na své starosti. Pak přichází mtížové stavy a nemoci. Aromaterapeutická masáž může být ideální odpovědí na tyto výzvy. Její efekty jsou vědecky doložené. Je prokázáno, že masážní techniky podporují uvolňování endorfinů, tzv. hormonů štěstí, snižují hladinu kortizolu (stresového hormonu), zlepšují krevní a lymfatický oběh, ulevují od bolesti a napomáhají lepšímu prokrvení těla. A to jsme se ještě nedostali k účinkům éterických olejů.

Jak probíhá aromaterapeutická masáž

Myslím, že někteří z vás si možná nejsou jisti, co od aromaterapeutické masáže čekat. Tak to pojďme trochu rozebrat. Každá masáž začíná rozhovorem s terapeutem. Je důležité, aby terapeut věděl o vašem zdravotním stavu, případných potížích a očekáváních. Na základě toho může vybrat vhodné éterické oleje a masážní techniky. Po rozhovoru následuje samotná masáž. Během ní byste měli cítit hluboké uvolnění a relaxaci. Pokud se cítíte nepohodlně, je důležité to terapeutovi říci.

Nejoblíbenější éterické oleje pro aromaterapeutickou masáž

Víte, které éterické oleje jsou nejoblíbenější pro aromaterapeutickou masáž? Věřte mi, je to velký svět a každý z nás může najít svůj vlastní vůněový ráj. Ale existují některé oleje, jako je levandule, ylang-ylang, bergamot, růže nebo vetiver, které jsou obzvláště oblíbené. Každý z nich má konkrétní léčivé účinky a vůni, ale všechny jsou známy svým uklidňujícím a relaxačním účinkem. Možná jste byli zvědaví, proč se uvádí právě tato jména. No, můj příběh s těmito oleji je trochu osobnější – rozmarýn, citrón a čajovník. Například, když mám napjatou náladu a potřebuji se uklidnit, vždy si sáhnu po rozmarýnovém oleji.

Tips & tricks pro domácí aromaterapeutickou masáž

Důležité je, že se aromaterapeutická masáž může provádět i doma. Není to tak těžké, jak se zdá, stačí dodržet několik zásad. Předně, je důležité, aby bylo prostředí, ve kterém masáž provádíte, klidné a pohodlné. Vhodně vybrat éterický olej, který odpovídá vaší aktuální potřebě. Při jeho aplikaci na tělo je důležité dodržet správné dávkování – vždy jej smíchejte s nosným olejem, jako je například mandlový nebo jojobový olej. A nakonec byste měli vědět, jak provést základní masážní techniky. Pro inspiraci můžete sledovat různé online videa nebo dokonce absolvovat kurz.

Zdravotní přínosy aromaterapeutické masáže

Jak jsem již zmínil, výhody aromaterapeutické masáže jsou vědecky prokázány. Může vám pomoci při bolestech hlavy, migrénách, bolestech svalu a kloubů, problémech s trávením nebo prokrvením. Pomáhá také ulevovat od stresu, napětí, úzkosti a vyrovnávat nálady. Podle mnoha studií, aromaterapeutická masáž také posiluje imunitní systém a zlepšuje kvalitu spánku.

Osobně jsem si vždycky myslel, že jestliže můžeme pro tělo a mysl něco udělat, udělejme to, co je pro ně nejlepší. A co je lepšího, než něco, co nás přirozeně léčí, raduje a relaxuje? Ačkoli může být aromaterapeutická masáž více komplikovaná než jiné formy masáží, její výhody jsou neocenitelné.

Závěr

Aromaterapeutická masáž je nepochybně jednou z nejlepších věcí, které můžete pro své tělo a mysl udělat. Nejenže pomáhá překonat různé zdravotní problémy, ale také podporuje celkovou pohodu a klid. Je to skvělý způsob, jak si dopřát chvíli pro sebe, uklidnit svou mysl a obnovit svou energii. Tak proč to nevyzkoušet?

Já to provádím pravidelně a musím říct, že se mi to tak líbí, že již ani nepamatuji, kdy jsem byl naposledy u holiče. A věřte mi, jestliže se to líbí i kočce mohu jen zopakovat: „Bez aromaterapeutické masáže by svět byl méně barevný a radostný“.

Napsat komentář