Proč je masáž Shiatsu ideální pro relaxaci po náročném dni?

Jaký je původ Shiatsu?

Ačkoli se to může zdát jako něco novodobého, masáž Shiatsu má vlastně staletí staré kořeny a je přímo spojená s tradiční japonskou kulturou. A co je ještě zajímavější? Shiatsu vlastně vychází z tradiční čínské medicíny a zároveň odkazuje na některé zásady používané v moderní vědě, což je kombinace, kterou těžko najdete kdekoli jinde. Chápu, že to může znít jako šíleně komplikovaný mix, ale pokud se s tím dneska dáme dohromady, dojde vám, jak úžasný a funkční to je.

V podstatě, Shiatsu je složené ze dvou japonských slov: „Shi“, což znamená „prst“ a „Atsu“, což znamená „tlak“, takže celkově je to „tlak prstem“. Tato technika masáže spočívá v tom, že terapeut používá své prsty (i když často používá také ruce, lokty a dokonce i kolena), aby vyvíjel tlak na specifické body na těle. A proč? Jde o to stimulovat tok energie, neboli Ki, a pomoci organismu se zregenerovat a znovu získat rovnováhu.

Jak přesně funguje Shiatsu masáž?

Shiatsu pracuje na principu otevírání tělesných kanálů, známých jako meridiány, které jsou základními kanály pro přenos energie v těle podle tradiční čínské medicíny. Meridiány jsou v podstatě energetické dálnice, kterými teče naše životní energie, zvaná také Ki. Když jsou tyto energetické dálnice zablokované nebo fungují pomalu, začínáme se cítit unavení, malátní a někdy i nemocní. Pomocí Shiatsu se snažíme odstranit tyto blokády, abychom se cítili plní energie a měli zdravější tělo, což je přesně to, co potřebujeme po náročném dni.

Terapeuti Shiatsu se soustředí na akupunkturní body po celém těle a pomocí různých technik, jako je například tlakové bodování, kroužení či vibrace, pomáhají uvolnit blokace a nastartovat tok energie v těle. Je to vlastně taková interní údržba pro naše tělo.

Proč je Shiatsu perfektní relaxační techniku?

Shiatsu je nejen skvělým způsobem, jak se zbavit stresu a únavy, ale je také efektivní pro řešení specifických problémů, které vás možná trápí. Jestliže trpíte například migrénami, bolestmi kloubů, depresí nebo trávicími potížemi, Shiatsu může pomoci ulevit od těchto stavů. Navíc, pokud máte pocit, že vám chybí energie, Shiatsu masáž může být tím správným krokem k obnovení vaší energetické rovnováhy a podpoře celkové pohody.

Věděli jste, že jedním z největších benefítů Shiatsu je také to, že poskytuje hluboké uvolnění, podporuje lepší spánek a pomáhá stimulovat krevní oběh. A to vše podle principu: "Chci, abys byl/a zdráv/a a cítil/a se dobře." Tak teda, já si to kupuju!

Příběh, kdy jsem vyzkoušela Shiatsu poprvé

Pamatujete, jak jsem na začátku zmínila, že existuje 40% šance, že vám řeknu nějaký svůj příběh související s tématem? No, tak toto je ten moment! Před pár lety jsem byla na dovolené v Japonsku a přišla jsem na místo, které nabízelo Shiatsu masáže. Byla jsem úplně vyřízená z náročného dne stráveného chozením od jednoho historického místa k druhému, takže jsem si řekla, že to rozhodně vyzkouším.

Sedměla jsem si na tatami matraci a masérka se začala soustředit na specifické body na mém těle. Musím říct, že to byla vůbec neuvěřitelná zkušenost. Pocítila jsem takovou úlevu, relaxaci a současně obnovení energie, jakou jsem nikdy předtím nezažila. Bylo to, jako bych cítila, jak se energie v mém těle uvolňuje a znovu se roztéká po těle. Byla to tak výjimečná zkušenost, že jsem se rozhodla začít se o tuto techniku více zajímat a sdílet své zkušenosti s vámi.

Jak jste na tom vy? Chcete to také vyzkoušet?

Jestliže jste dosud nevyzkoušeli Shiatsu, můžu vám s čistým svědomím říct, že byste měli. Nejenže to může pomoci s vaší fyzickou pohodou a ulevit od bolesti, ale také může přinést hluboké emocionální uvolnění a posílit vaše duševní zdraví. Jsem si jistá, že když to vyzkoušíte, budete stejně nadšení jako já.

Kde najdete profesionály na Shiatsu?

Ačkoliv je Shiatsu po celém světě stále oblíbenější, možná nebudete vědět, kde najít profesionální masáže Shiatsu. Záleží na vaší lokaci, ale mnoho wellness center, spa a i některé fitness centra nabízejí Shiatsu masáže. Existují také kurzy, kde se můžete naučit základy Shiatsu a pak si sami doma praktikovat tuto úžasnou techniku. Osobně mám zkušenosti s několika místy v Praze a mohla bych jedno shora dolu doporučit, a to Mantra spa. Ale vážně, zkuste to. Může to pro vás být game changer.

Napsat komentář