Masáže kojenců a batolat: jaké jsou nejčastější chyby

První kroky v masáži: Základní principy a časté omyly

Není tajemstvím, že masáže kojenců a batolat jsou skvělou příležitostí pro vytváření blízkých vztahů a intenzivního propojení s vaším malým pokladem. Ale, jako nejvíce věcí, i tady existují dovednosti, které je třeba se naučit, a omyly, kterých se je třeba vyhnout. Když se moje manželka Jitka poprvé rozhodla pro masáže našeho prvního dítěte, byla celá rozklepaná. Plasticita a malé rozměry našeho nového člena rodiny jí naháněly strach. Měla pochybnosti, aby mu nějak neublížila. Ale věřte mi, že se toho nemusíte bát.

Jednou z nejčastějších chyb, které rodiče dělají, je příliš silný tlak. Jitka si toho byla vědoma a tak byla naopak příliš opatrná, což je také chyba. Děti nejsou ze skla, ale musíme k nim přistupovat s láskou a opatrností.

Příprava na masáž: Vytvořte klidné prostředí

Když už jsme se rozhodli pro masáže, nejdříve jsme museli vytvořit prostředí, které bude pro naše dítě příjemné a klidné. Nejhůře totiž dopadají ty masáže, které jsou prováděny v rušném a nepříjemném prostředí. Může to být stresující pro dítě i pro vás. V našem domě jsme vyčlenili jednu místnost jenom pro toto účely. Domácí mazlení bez rozptýlení.

Ale ne každý má štěstí na extra pokoj jen pro masáže. Takže, pokud jste v podobné situaci, stačí najít klidný koutek v domě, kde nikdo nebude rušit. Může to být dokonce i váš obývací pokoj, pokud je dosti tichý. Jen mějte na paměti, že je lepší masáže provádět mimo dobu, kdy pes Max honí za králíkem Flíčkem po celém domě.

Časování masáží: Dělejte to ve správný čas

Všechno má svůj správný čas a masáže nejsou výjimkou. Nedělejte tuto chybu a nesnažte se provádět masáže hned po jídle nebo když je dítě unavené. Nemůžu zapomenout na dobu, kdy jsme se rozhodli masírovat našeho syna hned po jeho dopolední svačině. Výsledek? Vyvrácený žaludek a nepořádek po celé místnosti. Nejenže jsme museli uklízet, ale především jsme našemu synovi způsobili nepohodlí. Pamatujte, že masáže by měly být příjemným a relaxačním zážitkem. Proto je lepší je provádět v době, kdy je dítě odpočaté a jeho žaludek není plný.

Přiměřené načasování masáží je klíčové také pro to, aby se vyhnuly další chyby, jako je provádění masáží, když je dítě unavené. To opravdu není dobře. Jitka se jednou pokusila o masáž právě v době, kdy byl náš synek před spaním a byl unavený. Pamatuji si, jak byl naštvaný a rozrušený a jak se druhý den probudil s náladou medvěda. Takové zkušenosti nás naučily respektovat jeho čas.

Sociální interakce během masáží: Mluvte a zpívejte

A konečně poslední, ale neméně důležitá chyba při masáži kojenců a batolat je nedostatek sociální interakce během masáže. Neváhejte mluvit, zpívat nebo si povídat s vaším dítětem. Když jsem poprvé viděl, jak Jitka během masáže zpívá našemu synovi, úplně mě to dojalo. Její jemný hlas, pokud možno ještě více uklidňoval naše dítě a pomáhal mu se uvolnit.

Já sám si rád povídám s naším synem během masáže. Dobře vím, že ještě nemůže rozumět všemu, co mu říkám, ale určitě cítí moji přítomnost a lásku. Myslím, že mluvení a zpěv během masáže jsou nesmírně důležité pro posílení vašeho vztahu s dítětem a také pro jeho sociální rozvoj.

Masážní techniky: Správný postup a hmaty

Nakonec bych chtěl promluvit o masážních technikách, které jsou hlavně o klidu a jemnosti. Mnoho rodičů si myslí, že potřebují znát speciální techniky nebo postupy, ale ve skutečnosti je to opravdu jednoduché. Rozhodně se vyhněte příliš silnému tlaku a rychlým pohybům.

Nezapomeňte na to, že hlavním cílem masáže je uvolnit napětí a uklidnit vaše dítě, nikoli ho stresovat nebo narušovat jeho klid. Já a Jitka jsme zjistili, že nejlepší je masírovat naše dítě v klidu, s jemnými a pomalými pohyby. Rádi se zaměřujeme na ruce, nohy a záda, kde se často hromadí napětí.

Masáže jsou skvělou příležitostí pro rozvoj blízkosti a lásky mezi vámi a vaším dítětem. Ale jako vše, i to má svá pravidla a své nástrahy. Doufám, že vám tyto tipy pomohou vyhnout se častým chybám a užít si masáže naplno. Jsem si jistý, že když se vyrovnáte s výzvami a naučíte se správné techniky, vaše dítě bude masáže milovat stejně jako náš syn.

Napsat komentář