Jak sportovní masáž může pomoci při bolesti ramen

Co je sportovní masáž a jak vám může pomoci

Často se setkávám s otázkou, co vlastně je ta sportovní masáž a jak může pomoci při bolesti ramen. Sportovní masáž se, jak už název napovídá, často využívá v oblasti sportu, ale není samozřejmě určená jen pro sportovce. Je to specifická forma masáže, která cílí na oblasti těla, které jsou nejvíce využívány a zatěžovány sportovní aktivitou. A někdy jsou to právě naše ramena, která toho mají naprosto dost. Zkušený masér dokáže technikami sportovní masáže rozproudit krev, zvýšit pružnost svalové tkáně a pomoci tak mírnit bolest. Není to žádné kouzlo, je to věda.

Hledání příčiny bolesti

Ale než se vrhneme na samotnou masáž, je důležité zjistit, odkud bolest ramen vychází. Byl jste nedávno na nějakém náročném tréninku? Nosíte těžkou kabelku či batoh na jednom rameni? Trávíte hodiny před počítačem s rameny houpajícími se někde u uší? Nebo máte štěstí a nedávný pokus o létání bez padáku skončil přistáním na rameni? Každý z těchto případů může způsobit bolest ramen a každý bude vyžadovat jiný přístup k masáži.

Výběr správného maséra

Jasně, mohl bych teď napsat, že si máte vyhledat nejlepšího maséra ve městě, ale jak víte, kdo je ten nejlepší? Podle doporučení zkušených sportovců? Dle recenzí na internetových stránkách? Nebo podle toho, kolik stojí jedna seance? Moje rada je jasná: Pokud chcete skutečně něco s bolestí ramen udělat, vyhledejte odborníka na sportovní masáže. Důležitý je vztah a důvěra, kterou k němu budete cítit. Pokud vám někdo řekne, že vás dokáže vyléčit po první seanci, běžte pryč, asi vám bude chtít prodat nějaký zázračný elixír.

Přesvědčení o možnostech sportovní masáže

Mnoho lidí se stále domnívá, že sportovní masáž je jen pro vrcholové sportovce nebo pro ty, kteří si chtějí udělat radost po náročném týdnu v práci. Ale věřte mi, že sportovní masáž může být skutečným záchranářem při řešení mnoha problémů souvisejících s bolestí ramen. Ať už jde o problémy vyplývající z dlouhodobého sedění u počítače, nevhodných cviků v posilovně nebo jen prostého stresu. Sportovní masáž rozhodně není jen luxusní záležitostí, ale může se stát klíčovou součástí vaší cesty k bezbolestnému životu.

Masáž doma versus u profesionála

Pokud se vám nechce za každou masáží volat profesionálovi a chcete si něco zkusit i doma, mám pro vás tipy. Ale upozorňuji, přes veškeré velelupy je důležité si uvědomit, že pokud bolesti ramen přetrvávají a nehodlají odejít, měli byste vyhledat odbornou pomoc. Doma si můžete dopřát povrchovou masáž, která vám určitě uleví, ale přirozeně to není srovnatelné s odbornou masáží, kterou vám nabídne zkušený terapeut. Nezapomínejte, že domácí masáž by měla být jen doplňkem pravidelné péče u odborného maséra.

Techniky sportovní masáže

Sportovní masáž neznamená jen silové hnětení svalů. Je mnoho různých technik, které masér může při práci s vašimi rameny využít. Například effleurage, což je hladké a rytmické pohybování po povrchu kůže, které zvyšuje cirkulaci krve a připravuje svaly na další masážní techniky. Potom je tu petrisáž, což je hlubší a intenzivnější hnětení svalů, které pomáhá uvolnit ztuhlou svalovou tkáň. A nakonec frice, což je intenzivní tření určené k rozbíjení adhezí a zlepšení pružnosti svalu.

Čas na relaxaci a regeneraci

A poslední, ale neméně důležitá rada na závěr. Po sportovní masáži si vždy dopřejte dostatek času na relaxaci a regeneraci. Nechte tělo pochopit, co se stalo a co se změnilo. Vychutnávejte si ten pocit, když svaly postupně povolují a bolest mizí. A nezanevřete na masáž, pokud po první seance nepocítíte úplné uvolnění. Každý jsme jiný a každé tělo reaguje jinak. Co nám ale spojuje? Milujeme to pocit, když si konečně můžeme říct: “Ach, ta ramena mi dneska tak krásně nebolí!”.

Napsat komentář