Jak provést relaxační masáž doma: Průvodce pro začátečníky

Proč doma provádět relaxační masáže?

Ahoj! Každý z nás občas potřebuje odpočinek a způsobů, jak si dopřát relax, je nespočet. Jednou z věcí, které mě vždy skvěle nabíjí, jsou relaxační masáže. Kdykoliv cítím, že mi síly docházejí, nebo když mám pocit, že mi Míša, moje kočka, snad schválně leze na nervy svými nočními koncerty, sáhnu po osvědčeném rituálu - domácí masáži. Nemusíte hned utíkat do salonu. Pohodlí domova, a navíc bez rušivých prvků venkovního světa, vám umožní dosáhnout nebývalé uvolněnosti a klidu. Zapomeňte na chvíli na shon velkoměsta, na Plzeň v šesti večer s tím vším ruchem. Tohle bude cesta k tomu, jak si dopřát opravdové vydechnutí. Krom toho, úspora financí za profesionální služby taky není k zahození, nemyslíte?

Příprava prostředí pro relaxační masáž

Abyste si dopřáli opravdovou relaxační masáž, je nutné začít správně. Měl bych se vám asi přiznat, že jsem trochu puntičkář, co se týče atmosféry. Když jsem se jednou rozhodl pořádat masáž pro kamarády, udělal jsem seznam věcí, které je potřeba nachystat, a ten byl dlouhý jako... no, jako touha po pátku v pondělní pracovní náloži! Nejdůležitější je vybrat si takové místo, kde se budete cítit opravdu pohodlně. To může být váš obývák, ložnice, nebo jakékoliv klidné místečko. Teď k atmosféře - zapalte svíčky, pravda, ne příliš blízko záclon, už jsem takhle jednou skoro vyvolal menší požár. Pustíte si klidnou hudbu, ale pozor na to, aby to nebyl metal - i když kdo ví, možná považujete Metallica za relaxační muziku, každý máme svůj gust. A ještě nemůžeme zapomenout na něco, co pokud přeháním, tak asi s prodavačem v aromaterapeutickém obchodě budu na křestním jméně - esenciální oleje. Někdo má rád levanduli, jinému voní růže, já osobně dávám přednost svěžesti citrusů.

Výběr relaxační techniky

Když už máte připraveno prostředí, je čas vybrat si techniku. To je jako když si vybíráte párky v obchodě, musíte vědět, na co máte chuť (nekoukejte na mě tandrle, přirovnání k jídlu mi prostě vždycky jdou od ruky). Existuje spoustu druhů masáží - švédská masáž, masáž horkými kameny, aromaterapie, shiatsu... Tohle je příležitost poexperimentovat a zjistit, co je pro vás to pravé ořechové. A nemusíte mít ani vystudovanou fyzioterapii. Na internetu najdete spoustu návodů a videí od odborníků, kteří vám ukážou, jak na to. Nejsem lékař ani masér, ale troufám si říct, že vím, jak provést dobré masážní tahy. Amon! Jestli chcete začít pomalu, doporučuji švédskou masáž, je ideální pro začátečníky, takový masážní průplav, vedoucí až k poklidným vodám relaxace.

Základní pomůcky pro domácí masáž

Naše babičky na to možná šly bez frfle a přesto to uměly, ale všechno se dá ještě vylepšit. Představte si, že se připravujete na olympiádu ve vaření večeří. Nemůžete uspět bez nože, pánve nebo varné desky, že? S masáží je to podobné. Jaké pomůcky tedy potřebujete? Začneme třeba masážním olejem. Bez něj to jde, ale není to úplně ono, asi jako ohne ohne bez plinného hořáku. Dále je tu masážní stůl – ten doma možná mít nebudete, já taky ne, ale dobrá měkká podložka či matrace udělá službu stejně dobře. A co třeba masážní válečky nebo míčky s bodlinkami? Ty vám pomůžou zaměřit se na konkrétní místa těla. Hrajete to jako šachy, chce to strategii, špetku vynalézavosti a samozřejmě vědět, jak správně figurkou pohnout.

Zahřátí těla před masáží

Na zahřátí těla před masáží jsou různé školy. Já preferuji jakési "tělní švihy" - no, není to žádná technická terminologie, ale v šatně po fotbale chlapi vědí, co tím myslím. Hlavně jde o to, aby krev trochu víc proudila a svaly nebyly tak ztuhlý jako ten starý zámek na domku u babičky na vesnici. Začněte lehkými cvičeními nebo dynamickým strečinkem. Když jsem loni před masáží poprvé zkoušel jogu, skončil jsem omotaný tak, že by se to hodilo na zápas s chobotnicí. Ale jak se říká, co tě nezabije... Ehm, mělo by se to taky nepřepínat. Pak si můžete dát teplou sprchu nebo koupel – ne jen tak ledajakou, dopřejte si tu pravou badyánovou nebo s pěnou, pokud jste romantici. Harmonie a uvolnění jako vanoucí se z otevřené lahve vašeho oblíbeného parfému.

Volba masážního oleje a jeho výhody

Když se řekne olej, někteří si možná představí tu mastnotu na sádle po smažení bramboráků, ale masážní olej, to je úplně něco jiného. Jde o to vybrat ten pravý, který bojuje za vaše uvolnění jako statečný rytíř v brnění. Máte rádi sladké? Sáhněte po mandlovém oleji. Jste spíš pro osvěžující vůni? Citrusový olej ve vás probudí touhu šustit mezi palmami na karibské pláži. A pak máme tady moje oblíbence - kokosový olej, protože jsem fanoušek všeho tropického a pomalu začínám věřit, že kdybych ho používal dost dlouho, moje kočka Míša by se mohla začít chovat jako lenochod a přestala by mi skákat po klávesnici. Oleje mohou být taky obohacené o esenciální oleje pro ten pravý aromaterapeutický zážitek. A nezapomeňte, olej má hned několik výhod – kromě toho, že krásně klouže a působí na vaše smysly, mnohé z nich mají i hydratační a léčebné účinky. Já vím, zní to jako recept z čarodějnické knihy, ale suroviny jsou v tomhle případě o hodně více příjemné.

Krok za krokem: Techniky domácí masáže

Tak už máme vše přichystané a můžeme se pustit do samotné masáže. Jak na to, abyste vypadali jako zkušení maséři a nepřivedli svého partnera k pláči, nebo ještě hůř, k trapnému smíchu? Držte se osvědčených tahů. Začněte od nohou a postupujte vzhůru. Pamatujte na to, že jak tvrdé každý tah bude, záleží na tom, jak moc si chcete svaly propracovat. Tahání, hnětení, kroužení – jednoduché, že? Jako byste pekli rohlíky, ale zkuste se vyvarovat nadměrnému škubání, svaly nejsou těsto. Když jsem se učil masírovat, měl jsem tendenci chovat se k rukám jako k živému těstu, bylo to... poučné, pro obě strany. Postupně přejděte k zadní části těla, k ramenům a ke krku. Tady to chce opatrnost, žádná zápasnická chvaty, prosím. A po tichu doufejte, že vaše "klientela" nebude z těch, co zaspí hned jak na ně sáhnete - ačkoliv, na druhou stranu, to bude znamenat, že jste to udělali správně.

Opatrnosti během domácí masáže

Při masáži to samozřejmě chtě není jenom o tom, jaké tahy dělat, ale také o tom, co byste měli vyvarovat. Je zřejmé, že každý sval a každý člověk je jiný, takže co jednomu dělá dobře, může druhého bolet. Trpí-li osoba, kterou masírujete na nějaké zdravotní problémy, nebo je třeba po nějakém úrazu, buďte dvakrát opatrní. Ačkoliv moje kočka Míša působí někdy jako by potřebovala masáž, aby z ní vymáčkla ten zločestý skřítek, co jí sem tam v noci šeptá do ucha lumpárny, kterými mě baví, u zvířecích masáží se raději poraďte s veterinářem. Pokud se s masážemi teprve seznamujete a nemáte moc zkušeností, je důležité držet se při zemi a nedělat nic riskantního. A pokud u něčeho nejste jisti, raději to vůbec nedělejte. Hlavní je, aby z masáže byl dobrý pocit, nikoliv bolest.

Zakončení masáže - jak postupovat?

Nakonec, po všech těch kruhy, tahání a zmáčkne, je čas na šťastný konec - a nemyslím to, jak si právě možná myslíte! Je důležité, aby masáž plynule vyústila v uklidnění, aby tělo i mysl mohly po všem tom laskání přecházet pomalu zpět do reality. Ukončete masáž jemnými, pomalými pohyby, které přirozeně opadají do beztíže. Jak soumrak, kdy sluneční paprsky už jen ledabyle líbají obzor. Nechte osobu, kterou masírujete, aby si v klidu ležela, abychom byli dodrželi nepřímý rozkaz "lenošení povoleno". A když už se počet vašich vnitřních ovc

Napsat komentář