Čínská masáž: kombinace léčení a relaxace.

Záhadný svět čínské masáže

Čínská masáž, neboli Tui Na (Tui- „tlačit“, Na- „zatahovat“), je starobylou formou léčby, která sahá až do dynastie Shang (1700 – 1100 př.n.l.). Její základy jsou pevně zasazené v tradiční čínské medicíně a táhnou se přes tisíce let přes civilizace a generace. Tato masáž nahrazuje moderní metody léčby, které mohou zahrnovat chemické a chirurgické zákroky, a přitom nabízí účinné řešení pro mnoho zdravotních problémů. Někdy je obtížné uvěřit, jak něco tak jednoduchého jako dotyk může pomoci zmírnit tak širokou škálu neduhů. Ale vraťme se zpět k tomu, jak to všechno zapadá dohromady.

Principy a techniky čínské masáže

Záchodní medicína se obecně řídí přístupem: najdi problém a oprav ho. Na druhé straně čínská medicína se zaměřuje na celostní přístup, kdy je tělo chápáno jako souhrn energetických kanálů známých jako meridiány, které přenášejí životní energii nazývanou Chi nebo Qi. Tyto meridiány jsou propojeny s konkrétními orgány a když jsou narušeny, může to vést k různým zdravotním problémům. Čínská masáž má za cíl obnovit rovnováhu těchto energetických cest a tím napomoci k celkové harmonii těla.

Jednou z unikátních věcí o čínské masáži je její široké spektrum technik. Některé z nich jsou jemné a relaxační, zatímco jiné jsou intenzivní a pronikavé. Přesto každá technika pracuje s tím samým cílem: uvolnit blokády, které omezují plynulý tok energie v těle. Ať už jde o akupresuru (tlak prsty na specifické body), pérování (jemné třepání s prsty), rolování (intenzivní manipulace soustředěná na hlboké vrstvy svalů) nebo vibrace (rychlé, kmitavé pohyby prováděné rukou nebo nástrojem), každá z těchto technik má své místo v harmonickém symfonickém orchestrálním vystoupení, které je léčebnou čínskou masáží.

Benefity čínské masáže pro tělo a mysl

Ať už trpíte bolestmi na zádech, tento týden jste strávili nekonečné hodiny před počítačem, nebo jste se proběhli maraton a vaše nohy jsou teď více než jen trochu unavené, čínská masáž může pomoci. Dokáže uvolnit napjaté svaly, pomoci s bolestmi hlavy, zmírnit únava, stres a úzkost. Navíc, pokud jste jako já a máte tendenci se zahledět na svůj telefon na obrazovku a zapomenout na okolní svět, čínská masáž může dokonce pomoci uvolnit napětí v krku a ramenou způsobené špatným držením těla.

Nezapomeňme ale také na duševní benefity, které čínská masáže přináší! Nedávno jsem se přistihl, že se nuceně usmívám na své děti, Igora a Larisu, a to způsobilo, že se moje tvář cítila jako byla ušpiněná. Po 90-minutové seanci čínské masáže se můj úsměv stal přirozeným. Mé tělo bylo uvolněné a také moje mysl byla v klidu. Pro vážnější případy, jako je například depresie a úzkost, může čínská masáž poskytnout klid a úlevu.

Jak se připravit na čínskou masáž

Po dobrém nahlédnutí na výhody čínské masáže přichází na řadu otázka: jak se na to připravit? Nejdříve si musíte najít kvalifikovaného maséra, který má zkušenosti a vzdělání v oboru. Můžete vyhledat recenze online nebo se zeptat přátel na doporučení. Když máte svého maséra, je čas se připravit na svou seanci. Jako první, doporučuji se obléci pohodlně. Jinými slovy, nechte doma ty těsné džíny nebo upnuté tričko. Vezměte si něco, co umožní masérovi snadný přístup k vašim meridiánům. A nezapomeňte se před seancí napít. Dehydratace může mít vliv na to, jak dobře vaše tělo absorbuje masáž.

Nakonec bych rád zmínil zvláštní radu, kterou mi dal můj pes Max. Jistě, je to jen pes, ale když mu drbu bříško, vždy mi říká to samé: "Bud' v přítomnosti a užívej si to." To je skvělá rada pro jakoukoli masáž, ať už jde o masáž pro léčení nebo pro relaxaci.

Věřím, že tato hluboká a rozsáhlá zkušenost s čínskou masáží vám sama o sobě vykreslila obraz jejích nekonečných možností, jak pro naše tělesnou tak duševní pohodu. Ať už hledáte relaxaci, regeneraci nebo léčbu, čínská masáž má hodně co nabídnout. Doufám, že jste si tento výlet do světa čínské masáže s Lukášem užili, a těším se na další bloggerky putování, kde sdílím s vámi více zdravotních tajemství a radosti. Až budete mít příště potřebu uvolnit se a zredukovat stres, vzpomeňte si na to, co jste se zde naučili a rezervujte si čínskou masáž. Věřím, že to bude požitek, který si zasloužíte.

Napsat komentář