
Kdo si jednou zkusil indickou masáž hlavy, dobře ví, jak neskutečně příjemný může být tenhle zážitek. Ale hádej co, když přijdeš nepřipravený, může tě překvapit něco, na co bys radši byl ready. Indická masáž hlavy není jenom o tahání za vlasy, jak si občas někdo myslí. Je to rituál s původem v ajurvédě starý tisíce let, a i když v salonu v Hradci dneska neuslyšíš zvonky ani mantry, záleží na malých detailech, které dělají z procedury skutečné uvolnění. Připravenost ovlivňuje, jak hluboko se dokážeš uvolnit, jak rychle zapomeneš na deadline v práci a jestli tě nebude během prvních minut trápit studená hlava nebo mastné vlasy. Chceš si tenhle relax fakt užít? Tak čti dál.
Proč zrovna indická masáž hlavy?
Indická masáž hlavy, nebo-li champi, má kořeny hluboko v indických tradicích. Staří Indové ji používali úplně běžně – od učitelů po obyčejné řemeslníky. Věřili, že masírování hlavy podporuje lepší krvní oběh, dodává energii, ale hlavně pomáhá proti stresu. Zajímavost? V některých městech Indie chlapi sedávají venku u stánků, kde jim masér během deseti minut rozmasíruje hlavu, krk a ramena, a ti pak odcházejí s úsměvem jako po dovolené. U nás ji najdeš většinou v salonech, často jako samostatnou službu nebo jako doplněk k tělesné masáži. Tahle prastará metoda je dnes v Evropě populární hlavně kvůli tomu, že neřešíš jen tělo, ale doslova i mysl. Nepotřebuješ k ní žádné speciální vybavení – stačí ruce maséra, někdy i speciální vonné oleje, a asi půlhodinka času. Vědecké studie potvrdily, že pravidelná masáž hlavy dokáže výrazně snížit hladinu kortizolu, hormonu stresu. Dokonce může pomoct při drobných bolestech hlavy nebo napětí v šíji. Takže žádné New Age blbůstky, ale praxe prověřená tisíci let.
Jak se připravit den před masáží
Není to jako když jdeš na kosu nebo do fitka a stačí vzít ručník. Příprava na indickou masáž hlavy je hlavně o pohodlí a o tom, aby ses vyhnul trapasům. První velká věc: vlasy. Právě ony hrají u indické masáže hlavní roli. Doporučuje se je den předem umýt, ne těsně před masáží – čerstvě umyté vlasy mají sklon sklouzávat a masér pak nemá pevný úchop. Pokud používáš stylingové přípravky, radši je tentokrát úplně vynech. Gel, vosk nebo lak na vlasy by se při masáži promísily s přírodními oleji a z vlasů udělaly nepoužitelný chumel. Druhá věc – pitný režim. Zní to možná blbě, ale dehydrovaný člověk se hůř uvolní. Masér si toho všimne rychle – napjatá pokožka hlavy, unavený výraz. Proto si dej den předem pár sklenic vody navíc, ať tě masáž fakt "nakopne". Pokud kouříš, aspoň pár hodin před masáží nedávej cigaretu. Krevní cévy v kůži jsou staženější a účinek relaxace tak bude slabší. A co oblečení? Ideálně pohodlné, neškrtící tričko s širším výstřihem. Oblek nebo rolák fakt nejsou dobrý nápad. Někdo doporučuje doma masírovanou část pokožky lehce promasírovat konečky prstů večer před masáží. Prý to urychlí efekt, ale není to nutnost.

Co tě čeká těsně před masáží
V recepci salonu tě možná překvapí otázka, jestli nemáš nějaké zdravotní omezení. Masér potřebuje vědět, jestli tě někdy bolela hlava od krční páteře, máš migrény, anebo zranění krku. Tahle informace má velkou cenu, protože každý pohyb se dá lehce upravit na míru. Neskrývej zdravotní potíže, fakt se to může vyplatit. Na místě ti nabídnou možnost převlečení (třeba župan), ale u krátkých masáží to není povinné. Bez ohledu na to, co si oblékneš, sundej si náušnice, řetízky, gumičky a brýle, pokud je nosíš. Ideál je čistá hlava – v tom smyslu, že si necháš vypnutý telefon a aspoň na chvíli zapomeneš na všechny pracovní chaty. Ať tě masér během masáže nemusí vyrušovat otázkami, dej mu vědět předem, jestli máš rád tišší nebo silnější stisk. Češi zbytečně trpí, když chtějí být „slušní“, a pak domů odcházejí s bolavou hlavou. Kdykoliv řekni, co ti vyhovuje, je to tvoje masáž.
Průběh indické masáže hlavy krok za krokem
Celý rituál začíná většinou krátkým rozhovorem. Masér zjistí, co potřebuješ – jestli řešíš napětí za krkem od počítače, migrénu, nebo prostě jen relax. Často používá přírodní oleje, například kokosový, mandlový nebo sezamový. Neboj se, pokud máš mastné vlasy, masér umí olej "zavíčkovat" tak, aby ti hlava nezůstala mastná celou noc. První fáze je zaměřena na pokožku hlavy – jemné tahy, tlak prstů, krouživé pohyby. Tahle část povzbuzuje krevní oběh, ale hlavně tě zaplaví tím zvláštním brněním v hlavě, na které se těžko zapomíná. Fakt zajímavost: některé pohyby vychází z toho, jak si Indové tradičně rozčesávali vlasy. U žen může masér sáhnout i ke slabému zatažení za pramínky – podporuje to prokrvení a posiluje vlasové kořínky. Dost lidí hlásí okamžité uvolnění krční páteře, někdy i lepší kvalitu spánku hned po masáži. Následuje oblast uší a spánků – ty bývají často citlivé, protože tady je hodně nervových zakončení. Masér si dá záležet, aby tě netahal ani netlačil moc silně, protože citliví jedinci mohou mít tendenci k bolesti. Pak se přesune k šíji a ramenům, kde už může použít trochu větší tlak (samozřejmě podle tvého vkusu). Pokud máš sedavé zaměstnání, tahle část je opravdová úleva – bolavé trapézy povolí a ty cítíš úlevu, jakou ti žádné protahování v kanceláři nedá. Během celé masáže se snaž dýchat pomalu a zhluboka. Můžeš občas cítit mírné mravenčení nebo slabé tahání za vlasy, ale to je v pořádku. Po skončení masáže zůstaneš většinou ještě chvíli sedět nebo ležet, aby se tělo i mysl srovnaly. Masér tě nechá odpočívat, někdy ti nabídne čaj na závěr. Klepeš se na mastné vlasy? Můžeš si vzít menší šátek, do kterého si vlasy zabalíš na cestu domů – zkušenější znají tenhle trik. A pokud jdeš pokračovat do práce, dej si dost času na lehké oschnutí vlasů nebo si vezmi čepici.

Tipy, jak si masáž opravdu užít a co dělat po ní
Rada, kterou málo kdo bere vážně: Po masáži si nenechávej na hlavě gumičky, sponky nebo jakékoli těsné čelenky. Omezí to efekt a můžeš si způsobit bolest. Vyhni se plánování náročných schůzek hned po masáži, radši si nech aspoň 30 minut na rozkoukání. Některé salony doporučují nechat olej ve vlasech klidně několik hodin, protože živiny se dostanou až ke kořínkům – pokud ti to nevadí, zkus to. Vlasy pak získají přirozený lesk a vitalitu. Po masáži raději nechoď hned do sprchy s horkou vodou. Pokud musíš mastnotu odstranit, použij jemný šampon a vlažnou vodu, jinak se připravíš o půlku přínosu. Zajímavost z indického prostředí – tam ženy běžně nechávají oleje na hlavě přes noc a ráno je vymyjí, což je pro ně běžná rutina a vlasům to fantasticky prospívá. Vyhni se velké fyzické aktivitě, tělo má tendenci se samo opravovat a potřebuje chvilku odpočinku. Když máš pocit ospalosti nebo hladu, tělo ti signalizuje, že proběhly změny na hormonální úrovni – klidně si dej něco lehkého k jídlu nebo se na chvíli natáhni. Příštích pár hodin se snaž vyhnout nadměrnému stresu a shonu. Účinky masáže bývají cítit i následující dny, někteří lidé dokonce popisují větší kreativitu a lepší náladu. Tvořivost má totiž blízký vztah ke stavu uvolnění mysli.
Napsat komentář